Garlaicībai vasaras brīvlaikā – nē!

jeb 7 idejas, kā jauniešiem interesanti un jēgpilni pavadīt vasaras brīvlaiku

Ilgi gaidītais skolēnu vasaras brīvlaiks ir sācies. Lai gan vasaras sākumā tā šķiet gara, skolas gaitām pēc brīvlaika atsākoties un izdzirdot jautājumu “ko darīji vasarā?”, skolēnus bieži vien pārņem mulsums. Izrādās, vasara paskrējusi nemanot un tā īsti nav, ko pastāstīt. Lai šogad vasara nepaskrietu garām, bet ziemas mēnešos lutinātu ar siltām atmiņām, jauniešu motivācijas programma MOT. Izvēlies drosmi! dalās ar septiņām idejām par to, kā piepildīt gan saules pielijušās, gan lietainās dienas – ar draugiem esot vai vienatni baudot.

Ieteikums! Izgatavo un noformē divas “antigarlaicības” burkas un uzlīmē uz tām nosaukumus “Saulainās dienas” un “Lietainās dienas”. Dienās, kad piezagsies garlaicība vai meklēsi iedvesmu interesantām aktivitātēm, burka pateiks priekšā.

Uzraksti vēstuli – skaistu, garu, patiesu vēstuli

Tā var būt vēstule sev – vēstule, kurā pārskati aizgājušo mācību gadu, atceries un pieraksti visus veiksmīgos brīžus un notikumus. Noformulē savus turpmākos mērķus vasarai un nākamajam mācību gadam vai sapņus par to, ko vēlies sasniegt nākotnē. Vēstuli noteikti saglabā un pārlasi pēc pusgada.  Varēsi atzīmēt lietas, kuras jau būsi sasniedzis.

Sapņus vizualizējot, tie piepildās – izveido savu sapņu foto kolāžu

Atrodi bildes, kas simbolizē tavus kvēlākos sapņus un izveido skaistu foto kolāžu – fotogrāfijas ne tikai priecēs acis ik dienas, bet varbūt arī palīdzēs nokļūt soli tuvāk iecerētajam

Miega māte raušus necep pirmie teikumi jaunā valodā

Ja katru dienu apgūsi vien 5 jaunus vārdus, vasaras beigās zināsi jau gandrīz 500. Lielisks palīgs būs bezmaksas mobilā aplikācija Duolingo.

Lielā skapja tīrīšana – uzrīko ballīti, iepriecini sevi un palīdzi citiem

Lielā skapja revīzija ne tikai atbrīvos vietu skapī, bet arī dos brīvu vietu tev pašam – atbrīvojoties no liekā, mēs radām vietu jaunajam. Tas, kas tev vairs neder, var lieliski noderēt kādam citam – sarīkojiet ar draugiem drēbju mainīšanās ballīti. Ballītes galvenais nosacījums: viesiem pirms ierašanās sakārtot skapi, lai uz ballīti līdzi varētu ņemt līdzi apģērba gabalus, apavus, somas, kam laiks meklēt nākamo saimnieku.

Garšaugu mazdārziņš uz palodzes

Viss, kas tev nepieciešams – tukšas stikla burkas, materiāli etiķetes sagatavošanai (vari izmantot melnu celtniecības līmlenti, uz kuras auga nosaukumu vari uzrakstīt ar baltu krītu – vienkārši, bet efektīvi), zeme, ūdens un, protams, tevis izvēlētās garšaugu sēklas.

Ragavas taisa ziemā, malku gādā vasarā jeb gatavosim ziemas krājumus

Saldēšana: iesaldē ogas – zemenes, avenes, mellenes, dzērvenes, brūklenes. Arī saldēti garšaugi ļaus paildzināt vasaras sajūtu. Salasi dilles, pētersīļus, lokus, sasmalcini tos un noslēgtos maisiņos vai kārbās liec saldētavā.

Ievārījumu gatavošana: vēlies sagatavot pāris burciņas saldu dāvanu tuvajiem Ziemassvētkos? Piezvani vecmāmiņai un palūdz, lai padalās ar ģimenes recepti.

Tējas ziemas vēsajiem vakariem: kad augi zied, ir īstais laiks tos plūkt, lai kaltētu. Piparmētra, kumelītes, aveņu un upeņu lapas, sarkanais āboliņš – Latvijas maģiskās zāļu tējas ziemā palīdzēs uzturēt možu garu un skaisti sapakotas noderēs arī kā oriģinālas dāvanas.

Mājās gatavots saldējums.

Kad saule palutinājusi, nekas nav labāks par vēsu saldējumu – izņemot paša gatavotu saldējumu. Zemenes? Ērkšķogas? Skābenes? Arbūzs? Vari saldēt svaigi spiestas sulas, zaļos rīta kokteiļus. Varbūt dod priekšroku krēmīgam veldzējumam? Ļauj vaļu iztēlei, izmēģini jaunas receptes un uz dienu kļūsti par pavārmākslas ekspertu!

Papildus aktivitātes, ko ievietot savā “antigarlaicības” burkā (neaizmirsti pievienot sarakstam arī savas):

 • mājas SPA: sejas un ķermeņa kopšanas procedūras ar šodien pieejamajiem augļiem, ogām un dārzeņiem;
 • aizmigt ar skatu zvaigznēs: organizēt pārgājienu ar nakšņošanu teltīs;
 • pārveidot vecu apģērba gabalu (piemēram, pāršuj džinsus un būs jauna somiņa);
 • iemācīties un sagatavot ģimenei zaļos kokteiļus (izmantot sezonas augļus, ogas, dārzeņus, zaļumus);
 • galda spēļu maģija: organizēt spēļu vakaru ar ģimeni vai draugiem – siltā vakarā piemājas parkā vai mežā, savukārt lietainā vakarā pie ģimenes galda;
 • pārlasīt mīļāko bērnības grāmatu;
 • izveidot mīļāko dziesmu playlist;
 • izmēģināt roku krustvārdu mīklu risināšanā / sastādīšanā;
 • izcept veselīgu kūku;
 • doties ekspedīcijā – atklāt vēl neatklātas vietas savā apkārtnē;
 • pārkārtot savu istabu;
 • nedēļas izaicinājums – iemācīties labi lēkt ar lecamauklu (katru dienu 100 lēcieni).